5 życiowych lekcji, które daje Ci szkoła

Mimo że szkoła w zasadzie nie zajmuje się naszym dokładnym przygotowaniem do wejścia w dorosłość, to codziennie daje nam możliwość nauczenia się czegoś, co uważny obserwator z łatwością przełożyć na środowisko poza placówką. Dzięki temu, że osoby w szkole tworzą swoje małe społeczeństwo, możemy dowiedzieć się, co czeka nas po jej zakończeniu i jak radzić sobie z ewentualnymi przeszkodami na naszej drodze.

  1. Współpraca zawsze sprawdza się najlepiej

W szkole od najmłodszych lat uczymy się, że współpracowanie z innymi to najlepszy sposób, na szybkie wywiązanie się z obowiązków. Wszelkie spory czy konflikty w klasie spowalniają nas i sprawiają, że działamy mniej skutecznie. Każdy z nas po ukończeniu szkoły średniej ma swoje przemyślenia na temat tworzenia swojego zespołu, pracy w nim i pomaganiu innym, ale na pewno zgodzimy się w jednym: kiedy czas nas goni, a my nie wiemy, co w zasadzie mamy robić, najlepiej sprawdza się i pomaga współpraca. I tak samo będzie w dorosłym życiu, gdy już pójdziemy do pracy albo założyć własną działalność.

Sprawdź ofertę na chwilówki bez przelewania grosza nawet dla uczniów i studentów.

  1. Nikt nie będzie patrzył na to, jak mocno się starasz

W szkole podstawowej dla wielu nauczycieli twoje wysiłki mogą mieć jeszcze sens. Wtedy często konkursów nie wygrywa to osoba, która poradziła sobie najlepiej z zadaniem, ale tak, która w oczach nauczycieli najbardziej się postarała. Jednak w szkole średniej szybko odkryjesz, że jest absolutnie inaczej. Nie ważne, czy dzień przed testem uczyłaś się dwie godziny, czy pięć minut, ważna jest ocena, którą za niego dostaniesz. Będą osoby, które przy minimalnym wysiłku osiągną największe noty, a będą i takie, które przepracują się do granic możliwości, a i tak ledwo uda im się zaliczyć semestr z nie najlepszą oceną.

  1. W życiu nikt nie jest równy

Szkoła pokazuje nam, że nasze umiejętności, talenty czy wygląd od początku oznaczają, jakie miejsce możemy zająć. Bardziej uzdolnione matematycznie osoby będą radziły sobie znacznie lepiej od nas i szybko wkupią się w łaski nauczycieli. Ładne dziewczyny i przystojni chłopcy szybko zaskarbią sobie serca tych osób, które lubią na nich patrzeć i flirtować ze swoimi uczniami. W dorosłym życiu też Cię to czeka, nieważne, po której stronie dziś stoisz. I uwierz, dla większości faworyzowanych w ten sposób osób również nie jest to przyjemne, ale głupio byłoby zaprzepaścić taką szansę i z niej nie skorzystać.

  1. Ciężka praca przynosi efekty

Być może nieważne jest, jak mocno się starasz, ale im więcej pracujesz i od siebie dajesz, tym większe są twoje efekty. Jeśli przez całą klasę maturalną będziesz przygotowywać się do kończących egzaminów, na pewno pójdzie Ci znacznie lepiej, niż gdybyś zaczęła tydzień przed polskim. Każda twoja decyzja będzie wpływała na to, co stanie się w najbliższej przyszłości z Tobą i twoimi szansami. Ciężka praca otworzy przed Tobą drzwi, których inni mogą nawet nie zobaczyć, bez względu na to, czy będą one proponowane przez nauczycieli, czy osoby z zewnątrz. Ciężka praca pomoże Ci być dwa kroki przed wszystkimi.

  1. Większość zawsze dostaje to, czego chce

W szkole bardzo szybko zauważysz, że w zasadzie nie liczy się to, co Ty myślisz, jeśli nie należysz do większości albo nie jesteś dostatecznie silnym głosem na tle klasy. A nie każdy tryska na prawo i lewo charyzmą, szczególnie po całym tygodniu intensywnego wykorzystywania swojego mózgu. W twojej klasie na pewno większość osób będzie miała bardzo konkretne zdanie co do przesuwania sprawdzianów czy wycieczek klasowych. I dopóki do niej należysz, możesz być pewna, że wszystko będzie po twojej myśli, jednak jeśli będziesz miała inne zdanie, może się okazać, że nie uda Ci się niczego wyegzekwować.