Białe meble – czy to dobry wybór?

Biel jest jednym z najbardziej klasycznych kolorów, który doskonale łączy się z każdym innym kolorem dostępnym w palecie barw. Biel jest również ponadczasowa, a zachwyca Nas szczególnie tym, w jak zjawiskowy sposób rozjaśnia każde, nawet najciemniejsze wnętrze. Pomimo wielu zalet bardzo duża część osób urządzających mieszkanie nie decyduje się na meble w kolorze białym, a wszystko z powodu kilku mitów, które niekorzystnie wpływają na postrzeganie praktyczności i funkcjonalności mebli w kolorze białym.

Mity dotyczące mebli w kolorze białym

Wśród społeczności istnieje wiele fałszywych przekonań dotyczących białych mebli w mieszkaniu. Polacy boją się inwestycji w białe meble, gdyż obawiają się, że będzie na nich widać każde, nawet najmniejsze zabrudzenie. Wydawać się może, że jest to prawdziwe stwierdzenie, gdyż nawet nosząc białe ubrania musimy uważać dużo bardziej aby ich nie zaplamić, jednak te same plamy powstają również na ciemnych ubraniach. W odróżnieniu od plam na ubraniach, te występujące na meblach regularnie ścieramy, a więc w razie zabrudzenia wystarczy przetrzeć miejsce ściereczką. Niezależnie od tego, czy zabrudzenie powstanie na białym czy na czarnym meblu pozbywamy się go jak najszybciej. Osadzający się kurz widoczny jest na każdym kolorze mebla podobnie jak inne rodzaje zabrudzeń. Kolejnym mitem jest pozostawianie rys tylko na białych meblach. Prawdą jest, że każdy mebel narażony jest na zarysowania, a w odpowiedzi producenci oferują środki, które pozwalają na pozbycie się rys oraz ich kamuflaż. Odciski palców oraz smugi na białych meblach są kolejnym mitem, który zniechęca Nas do kupna białych mebli szczególnie kiedy posiadamy małe dzieci. Nie ma nic bardziej mylnego niż powyższe stwierdzenie. Odciski palców zostawiamy na każdym meblu niezależnie od jego koloru, jednak na białych meblach są one mniej widoczne. Wszelkie smugi widoczne są zazwyczaj kiedy patrzymy na meble pod światło, jednak białe meble zdecydowanie neutralizują widoczność smug, dlatego często wybiera się białe meble z wysokim połyskiem do łazienek.

Zobacz też: Czy meble z akrylu się sprawdzają w domu?

Zalety białych mebli

Białe meble pomimo panujących błędnych przekonań posiadają wiele zalet. Pierwszą z nich jest ponadczasowość mebli w kolorze białym. Biel jest jednym z najbardziej klasycznych kolorów, które nigdy nie wyjdą z mody i doskonale komponują się z pozostałymi dostępnymi barwami. Białe meble idealnie podkreślą wnętrze urządzone w każdym stylu, a możliwość łączenia bieli z każdym innym kolorem sprawia, że możemy pozwolić sobie na wprowadzenie ciekawych kolorystycznych rozwiązań. Wykorzystanie białych mebli pozwala na optyczne powiększenie wnętrza, w którym się one znajdują. Jeśli odpowiednio dobierzemy oświetlenie, a także postawimy na jasną podłogę oraz stosunkowe jasne ściany to z pewnością uda Nam się optycznie powiększyć nawet najmniejsze pomieszczenie. W przypadku niewielkich wnętrz warto postawić na meble w kolorze białym, które posiadają wysoki połysk dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości płyty akrylowej. Błyszcząca powierzchnia mebla nie tylko rozjaśni pomieszczenie ale również je powiększy. Lekkość, przytulność oraz ciepło i rodzinna atmosfera kojarzone są właśnie z kolorem białym, który bardzo pozytywnie wpływa na samopoczucie wielu osób szczególnie, kiedy za oknem jest już szaro.

Zobacz także: Jak dobrać oświetlenie szynowe do domu.

Dodatkowym atutem białych mebli jest łatwość w ich czyszczeniu. Biel wcale nie musi być kojarzone z szybko zbierającymi się zabrudzeniami. Wiele osób uważa łatwość czyszczenia za największą zaletę posiadania białych mebli. Wysokiej jakości białe meble wykonane są ze specjalnych płyt oraz laminatów, które są niesamowicie proste w czyszczeniu. Sprzątając meble wystarczy przetrzeć je zwilżoną ściereczką. Biały jest również kolorem, który znacząco wypływa na Nasz nastrój. Każdy z otaczających Nas kolorów wywołuje jakieś emocje i odczucia, czasem różnią się one w zależności od tego kto jest odbiorcą. Kolor biały sprawia, że dane wnętrze odbierane jest przez innych jako świeższe oraz bardzo czyste, a także wprowadza dużo harmonii.