Jak dobrać podzespoły w oświetleniu szynowym – krok po kroku


Wybór oświetlenia szynowego to dla wielu osób zadanie nie do wykonania. Nie ma jednak się czego obawiać, dzisiaj postaramy się przekonać Was, że wcale nie jest to takie straszne i trudne zadanie, wystarczy krok po kroku przejść przez nasz poradnik, by przekonać się, że stworzenie własnego systemu szynowego to tylko chwila. Nie trzeba korzystać z pomocy specjalisty. Wystarczy tylko samodzielnie połączyć kilka elementów i gotowe. No to zaczynamy!

Na początek rysujemy układ szynowy

Nie ma dobrze wykonanej pracy bez dobrego planu. Dlatego na początek należy wszystko skrupulatnie wymierzyć i wyrysować. Zmierz dokładnie, jakie wymiary ma mieć Twój system szynowy. Rozrysuj to na kartce i zaznacz wszystkie odległości. Gdzie szyna ma się załamać,  jaką długość ma mieć każdy element, no i najważniejsze, w którym miejscu wychodzi instalacja, do której cały system będzie podłączony. Mając taki rysunek można spokojnie przejść do kolejnego etapu.

dobór lamp szynowych i oświetlenia

Dobieramy zestaw montażowy na oświetlenie szynowe

Zanim przejdziesz do wyboru lamp, najpierw musisz przejść przez mniej przyjemną część techniczną. Właśnie teraz wybierasz szyny i wszystkie niezbędne akcesoria. Co będzie Ci potrzebne? Wszystkie części znajdziesz na Ardant – oświetlenie szynowe.

Najważniejszą zasadą jest to, że szyny nigdy nie łączą się ze sobą bezpośrednio. Zawsze musi znajdować się między nimi jakiś element łączący. W przypadku prostego systemu, będzie to niewidoczny łącznik liniowy. Jeśli jednak chcesz stworzyć szynę w kształcie litery L lub T, potrzebna będzie do tego specjalna złączka, która umożliwi Ci stworzenie takiego systemu.

Kolejnym elementem są zaślepki – szyny muszą zostać „zamknięte”, każdy koniec musi zostać wykończony zaślepką, którą także należy dokupić do zestawu. W niektórych przypadkach producenci dodają zaślepki do szyny, ale to trzeba już sprawdzać w konkretnych przypadkach.

Następnie zasilacz – każdy system potrzebuje zasilacza, który łączy szyny z instalacją. Tutaj znowu przyda się Twój rysunek techniczny. Sprawdź czy zasilanie będzie bezpośrednio nad szyną czy gdzieś obok niej i dobierz odpowiedni zasilacz.

Jeśli instalacja jest bezpośrednio nad szyną, wybierz zasilacz końcowy – jeśli zamontujesz go na końcu szyny lub zasilacz środkowy – jeśli zamontujesz go pomiędzy dwoma szynami.

Jeśli instalacja znajduje się w pobliżu szyny, ale nie bezpośrednio nad nią, na rynku dostępne są zasilacze z wydłużonym przewodem. Musisz pamiętać jednak, że taki przewód będzie widoczny obok systemu szynowego.

Omówiliśmy już wszystkie niezbędne akcesoria, a przecież nadal brakuje najważniejszego – szyny. Producenci oferują kilka podstawowych wymiarów, ale spokojnie. Szyny można samodzielnie docinać, więc z łatwością można dopasować je do każdego projektu. Jeśli chodzi o kolorystykę, szyny dostępne są zazwyczaj w dwóch podstawowych wersjach – białej i czarnej.

Na koniec wybieramy lampy mocowane do szyn

Mając już cały zestaw szynowy można spokojnie przejść do wyboru konkretnych lamp. Tutaj spokojnie można wybierać między oświetleniem sufitowym i wiszącym. Jeśli w lampach szynowych nie widzisz niczego, co spełnia Twoje oczekiwania, są producenci oferujący specjalne przejściówki, dzięki którym klosze do tradycyjnych lamp można zamontować w systemie szynowym.

O czym należy pamiętać? Przede wszystkim o wyborze tylko jednego producenta! Aby system mógł zadziałać i zostać połączony bez problemów, wszystkie akcesoria oraz lampy na szynę muszą zostać wybrane od jednego producenta. Nie można łączyć elementów różnych marek.

Kolejną sprawą, o której należy pamiętać jest maksymalna moc lamp. Producenci informują o maksymalnej mocy,  jaką może mieć cały system, zsumowana moc wszystkich wybranych lamp, nie może przekraczać maksymalnej wartości sugerowanej przez producenta.