Świat gier online- niebezpieczeństwo czy rozwijanie umiejętności u dzieci.

Współczesny świat to przede wszystkim niesamowity rozwój technologii. Dziecko już od najmłodszych lat jest świadome po co jest smartfon bądź tez do czego służy komputer. Normą staje się regularne korzystanie z Internetu i granie w gry online. Co na to rodzice? Czy powinno się przyzwalać i akceptować ten styl spędzania wolnego czasu? Jakie są plusy i minusy gier w online?

problem dzieci z telefonami i grami - uzależnienie

Nie da się jednoznacznie opowiedzieć za lub przeciw. Każdy z nas posiada inne argumenty. Jednakże kontrolowane i umiejętne korzystanie z gier może prowadzić do rozwoju kreatywności u dziecka. Na pewno trzeba zapoznać się z jakiej strony dziecko chce korzystać żeby grać. Konieczne jest zapoznanie się z tematyka gry. To rodzic decyduje czy przyzwala na określony rodzaj gry czy tez nie. Świetnym pomysłem jest na pewno zapoznanie się samemu z grami i przekonanie się czy to będzie miało pozytywny czy negatywny wpływ.

Gry które są odpowiednio dobrane do wieku i możliwości dziecka sprawiają ze może się ono świetnie bawić ale tez i uczyć. Jednakże może się też okazać, że dziecko ściągnie i zagra w grę nieodpowiednią dla niego. Takie gry zawierają zarówno treści jak i sceny nie przeznaczone dla młodego gracza. Dziecko grając w grę przesyconą wulgaryzmami, agresja i przemocą staje się mało wrażliwe i jest naładowane dużą dawka agresji. Dodatkowo zamiast spędzać czas z rodziną i rówieśnikami wycofuje się z rzeczywistego świata. A zafascynowane wirtualnym światem gier zaniedbuje swoje obowiązki oraz porzuca dotychczasowe zainteresowania.

Dodatkowym zagrożeniem ze strony gier online jest to ze często zachęcają dziecko do przyłączania się do wirtualnych społeczności, wchodzenia na poświęcone im strony. Często dzieci podają tam informacje o sobie. A niejednokrotnie spotykają się z nieznanymi osobami w świecie realnym.

Często pojawia się w grach opcja kupowania dodatkowych przedmiotów, które maja ułatwić graczowi osiągniecie lepszych wyników. Niestety prowadzi to do tego, iż dziecko często nieświadome zagrożenia wydaje całkiem spore kwoty bez wiedzy rodziców. Nie można tez pominąć pojawiających się reklam bądź linków, które po kliknięciu przekierowują na strony, które zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.

Jednak gry mogą tez mieć pozytywną rolę w rozwijaniu się dziecka. Wpływają korzystnie na zachowania społeczne oraz umiejętność samodzielnego myślenia. Jeśli gra edukacyjna jest odpowiednio stworzona to usprawnia umiejętność spostrzegania, wyrabia refleks i zręczność manualną. Dzięki niektórym grom dziecko może rozwinąć wyobraźnię przestrzenna bądź tez nauczyć się podejmowania decyzji. Dzięki grom dziecko często rozwija zdolność myślenia, planowania, wykonywania kilku zadań równocześnie. Nabywa umiejętność analizowania i interpretowania zdarzeń oraz rozwiazywania problemów.

Co ciekawe gry mogą tez nauczyć dziecko współpracy oraz zachęcać do pomagania innym. Bardzo często zamiast rywalizacji jest konieczność współpracy ze sobą, pomagania sobie nawzajem rozwiązywać problemy. Dzięki temu osiąga się cel a to jest tez dobra lekcja pracy w zespole.

Podsumowując należy tu tez wspomnieć ze zbyt długie granie w gry rodzi problem z koncentracja uwagi oraz myśleniem. Dochodzi kwestia zaniedbywania nauki, aktywności fizycznej oraz kontaktów z bliskimi. Następują również zaburzenia wzroku oraz wady kręgosłupa. U dziecka może wystąpić tzw. padaczka ekranowa która zostaje wywołana przez intensywnie zmieniające się bodźce świetlne emitowane przez ekran. A więc to od dorosłych zależy w jaki sposób gry online zostaną wykorzystane i jakie umiejętności w dziecku rozwiną.